Search
Close this search box.

نقش پاک کننده های زبان در سلامت دهان+ انواع پاک کننده زبان

بسیاری از افرادی که از مسواک استفاده می­کنند، بر این باور هستند که به صورت کامل سلامت دهان و دندان خود را حفظ می­کنند اما اینطور نیست. مسواک زدن قسمت مهمی از سالم نگه داشتن محیط دهان است اما همه آن نیست
نقش پاک کننده های زبان در سلامت دهان

بسیاری از افرادی که از مسواک استفاده می­کنند، بر این باور هستند که به صورت کامل سلامت دهان و دندان خود را حفظ می­کنند اما اینطور نیست. مسواک زدن قسمت مهمی از سالم نگه داشتن محیط دهان است اما همه آن نیست.

یک پله بالاتر، افرادی هستند که از نخ دندان هم استفاده می­کنند. ترکیب مسواک و نخ دندان بخش زیادی از فرآیند خارج کردن باکتری­ها از محیط دهان است اما باز هم آن را کاملا تکمیل نمی­کند زیرا این افراد، یکی از مهم­ترین اعضای محیط دهان را از یاد برده‌­اند و آن عضو، چیزی نیست جز زبان!

زبان در فرآیند بلع غذا نفش بسیار مهمی دارد و تقریبا تمام زمانی که شما در حال خوردن غذا هستید، زبانتان با مواد غذایی در تماس است. زبان در باقی طول روز هم با بزاق و هوای ورودی یا خروجی به دهان شما تماس دارد و به صورت خلاصه، تمام روز درگیر با مواد مختلف است. از این رو، زبان هم در بهداشت دهان نقش دارد و باید به طریقی، آن را تمیز کنیم.

اهمیت استفاده از پاک کننده زبان

در این نوشته، قصد داریم شما را با تکمیل­‌کننده پروسه محافظت از دهان و دندان یعنی پاک کننده زبان آشنا کنیم. فواید استفاده از این وسیله را ذکر کنیم و روش استفاده از آن را نیز به شما آموزش دهیم.

اهمیت استفاده از پاک کننده زبان

سوالی که پیش می‌­آید این است که چرا باید از پاک کننده زبان استفاده کنیم؟ همانطور که گفتیم، با توجه به تماس طولانی مدت و مداوم زبان با انواع مواد غذایی، هوا و بزاق، سطح آن یک محیط بسیار مناسب برای رشد و تکثیر باکتری­‌هاست. رطوبت مستمر زبان هم به پایداری بیشتر باکتری­ها کمک می­کند. از این رو، لازم است به هر نحوی سطح زبان هم از باکتری‌­ها پاک شود. برخی افراد این کار را با همان مسواک معمولی انجام می­دهند که اگرچه تا حدی موثر است و بهتر از انجام ندادنش خواهد بود، اما به اندازه استفاده از پاک کننده زبان تاثیرگذار نیست.

فواید استفاده از پاک کننده زبان

استفاده از پاک کننده زبان تنها برای سلامت دندان کاربردی نیست بلکه فواید دیگری نیز برای شما خواهد داشت که عبارت‌­اند از:

رفع بوی بد دهان

اگرچه بوی نامطبوع دهان علل زیادی دارد و ممکن است ریشه آن حتی در فضای دهان شما هم نباشد، اما یکی از دلایل آن می‌­تواند باکتری­‌های فعال روی زبان باشد. از این رو، پاک کردن آن می‌­تواند تا حدی بوی بد دهان را از بین ببرد.

تغییر رنگ زبان

نشستن باکتری‌ها روی زبان برای مدت طولانی، رنگ سفید دوست ­نداشتنی و نامناسبی را روی زبان به وجود خواهند آورد. استفاده از پاک کننده زبان می­تواند این رنگ را تغییر دهد و شکل و رنگ مناسبی به زبان ببخشد.

تقویت چشایی

از آنجا که تشخیص تمام طعم‌­ها با زبان انجام می­شود، تشکیل یک لایه نازک از باکتری­‌ها روی سطح زبان می­تواند کمی حس چشایی شما را دچار ضعف کند. استفاده از مسواک زبان این لایه را از بین می­برد و به شما کمک می­کند مزه‌­ها را بهتر متوجه شوید.

فواید استفاده از پاک کننده زبان

تاثیر پاک کردن زبان بر سلامتی

علاوه بر مواردی که در بخش قبل بیان شد، پاک کردن زبان به سلامتی لثه­‌ها و دندان­‌های شما نیز کمک می­کند. ماندن باکتری­‌ها در هر بخشی از دهان، می­تواند مرحله اول ایجاد عفونت در لثه یا پوسیدگی در دندان شما باشد. بنابراین بسیار مهم است که زبان را نیز از قلم نیاندازید و آن را به خوبی از باکتری‌­ها بزدایید.

البته به یاد داشته باشید که استفاده از این پاک کننده تاثیر آنی نخواهد داشت و برای دیدن تاثیر آن، باید استمرار داشته باشید.

انواع پاک کننده زبان

پاک کننده زبان که با نام مسواک زبان نیز شناخته می­شود، انواع مختلفی دارد که شامل مسواک برسی، مسواک پلاستیکی و مسواک فلزی زبان است. نوع برسی، ظاهری تقریبا مشابه با مسواک معمولی دارد اما عرض قسمت سر آن بیشتر و پرزهای آن بسیار کوتاه‌­تر هستند. این مدل مانند مسواک معمولی باید هر چند مدت تعویض شود. در حالی که مسواک زبان فلزی تا مدت طولانی قابل استفاده است. نوع فلزی از جنس مس که خاصیت آنتی‌­باکتریال دارد ساخته می­‌شود. سومین نوع یعنی مسواک پلاستیکی نیز از سیم­‌های پلاستیکی و خمیده ساخته می­شود و به نوعی، یک محصول میان­رده تلقی می­شود.

نحوه استفاده از پاک کننده زبان

استفاده از پاک کننده زبان با وجود فواید بسیار، پروسه کوتاهی دارد. کافیست پاک کننده زبان را روی انتهای زبان خود قرار دهید و با یک فشار مناسب، آن را تا نوک زبانتان بکشید. این کار را دو الی سه بار انجام دهید و سپس زبان خود را با آب گرم شستشو دهید. به همین سادگی، باکتری­‌ها را از روی زبان خود مرخص کرده‌­اید.

نحوه استفاده از پاک کننده زبان

جمع­ بندی

زبان هم به عنوان یک عضو از دهان، باید به صورت مرتب شسته شود. برای شستشوی زبان از پاک کننده زبان یا زبان­‌شوی استفاده می­شود که در سه مدل پلاستیکی، برسی و فلزی در بازار موجود است. پاک کردن زبان برای شما فواید زیادی دارد که می­توانیم به مواردی نظیر جلوگیری از عفونت لثه، تقویت حس چشایی و رفع بوی نامطبوع دهان اشاره کنیم.

فهرست موضوعات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *