Search
Close this search box.

مسواک برقی یا دستی؟ تفاوت اصلی در چیست

از حدود ۷۰ سال پیش که مسواک برقی به تولید انبوه رسید، همیشه این سوال برای مردم وجود دارد: مسواک برقی یا دستی؟ کدام یک برای سلامت دندان‌ها مفید هستند؟ در ابتدا، شایعاتی در مورد عدم عملکرد مناسب مسواک‌های برقی مطرح شد و سپس برخی به آسیب این نوع مسواک به ریشه دندان اشاره نمودند که در سال‌های بعد، تمامی این موارد رد شد و هیچ مدرکی برای آسیب‌زایی آن مورد تایید واقع نگردید. امروزه هر دو نوع مسواک را برای دندان مفید می‌دانیم و مزایا و معایب مختلفی برای هر یک در نظر می‌گیریم.
مسواک برقی یا دستی

از حدود ۷۰ سال پیش که مسواک برقی به تولید انبوه رسید، همیشه این سوال برای مردم وجود دارد: مسواک برقی یا دستی؟ کدام یک برای سلامت دندان‌ها مفید هستند؟ در ابتدا، شایعاتی در مورد عدم عملکرد مناسب مسواک‌های برقی مطرح شد و سپس برخی به آسیب این نوع مسواک به ریشه دندان اشاره نموده‌اند که در سال‌های بعد، تمامی این موارد رد شد و هیچ مدرکی برای آسیب‌زایی آن مورد تایید واقع نگردید. امروزه هر دو نوع مسواک را برای دندان مفید می‌دانیم و مزایا و معایب مختلفی برای هر یک در نظر می‌گیریم.
در این مقاله، قصد داریم به مقایسه این دو نوع مسواک بپردازیم و تمامی مدارک لازم برای انتخاب بین مسواک برقی یا دستی را در اختیار شما قرار دهیم. بنابراین اگر قصد خرید مسواک جدیدی دارید و این دوراهی را جلوی پای خود می‌بینید، تا انتهای این مقاله با اسکارد همراه باشید.

مسواک برقی چیست؟

مسواک برقی چیست؟

مسواک برقی نوع خاصی از مسواک است که در آن به کمک یک موتور کوچک، سر دارای الیاف مسواک به لرزش درآورده می‌شود. منبع الکتریکی این موتور، باتری‌های قلمی یا باتری‌های قابل شارژ است که با انرژی الکتریکی خود مقدمات حرکت موتور را فراهم می‌کنند. این نوع مسواک برای اولین بار در سوئیس تولید شد اما تولید انبوه آن پس از ۲۰ سال در آمریکا به وقوع پیوست. از مسواک برقی به عنوان یک فناوری خلاقانه در زمینه بهداشت دهان و دندان یاد می‌شود.

تفاوت مسواک برقی و دستی

واضح‌ترین و قابل حدس‌ترین تفاوت بین این دو نوع مسواک، منبع تامین انرژی حرکتی آن است. به طور مشخص، مسواک برقی از انرژی الکتریکی باتری تعبیه شده درون آن قدرت می‌گیرد اما مسواک دستی با حرکت رفت و برگشتی دست انسان حرکت می‌کند. از نظر هزینه، مشخصا مسواک برقی هزینه بالاتری دارد زیرا نیاز به یک موتور کوچک الکتریکی، هزینه تولید این مسواک را بالاتر برده است.

به هر حال، اساس عملکرد و جنس الیاف هر دو مسواک اغلب یکسان‌اند و از رشته‌های نایلونی نازک تهیه می‌شوند. از نظر قدرت تمیز‌کنندگی اما مسواک برقی عملکرد بسیار بهتری دارد زیرا با ایجاد ارتعاش‌های کوچک اما پر نوسان، تک تک دندان‌ها را تمیز می‌کند.
یکی از دیگر تفاوت‌های مسواک دستی و برقی، کاربرد آن برای دندان ارتودنسی شده است. افرادی که براکت‌های ارتودنسی روی دندان‌هایشان نصب شده است، نمی‌توانند از مسواک‌های معمولی برای تمیز کردن دندان‌هایشان استفاده کنند. مسواک برقی اما با رفع نیاز به حرکات رفت و برگشتی و ایجاد لرزش، می‌تواند برای این گروه افراد استفاده شود. برای افرادی که مسواک زدن را یک فرآیند وقت‌گیر می‌دانند و به قول معروف، حوصله مسواک زدن ندارند، مسواک برقی می‌تواند مناسب و حتی انگیزه‌بخش باشد.
البته بین مسواک برقی و دستی، تفاوت‌های دیگری نیز وجود دارد که خلاصه این تفاوت‌ها، در جدول زیر برای راحتی مقایسه قید شده است.

ویژگی

مسواک برقی

مسواک دستی

تمیزکنندگی

*

 

در دسترس بودن

 

*

صرفه اقتصادی

 

*

امکانات اضافی مانند تایمر

*

 

قابلیت استفاده برای افراد دارای ارتودنسی

*

 

امکان ایجاد خرابی برای مسواک و کار نکردن آن

*

 

مزایا و معایب مسواک برقی

پاسخ به پرسش «مسواک برقی یا معمولی» بدون اطلاع از مزایا و معایب هر طرف، کار سختی می‌باشد. بنابراین در ادامه به بررسی این موارد برای هر دو نوع مسواک خواهیم پرداخت.

مزایا و معایب مسواک برقی

برخی از افراد معتقدند مسواک برقی تمیزکنندگی مسواک معمولی را ندارد و یا به لثه آسیب می­رساند، اما تا به امروز هیچ منبع معتبری این موضوع را تایید نکرده است؛ بلکه بسیاری از متخصصان دهان و دندان معتقدند عملکرد مسواک برقی در تمیز کردن دندان­‌ها بهتر از مسواک دستی است. مسواک برقی با ایجاد لرزش­‌هایی با فرکانس بالا، باکتری‌­ها و باقیمانده مواد غذایی را از دیواره دندان پاک و سطح دندان را به طور کامل تمیز می­کند. این نوع مسواک، دسترسی بهتری به دندان‌­های انتهایی در اختیار فرد قرار می­دهد. بعضی از انواع مسواک برقی دارای تایمر هستند و به کمک این مسواک‌­ها شما می‌­توانید زمان مشخصی را برای مسواک زدن دندان‌­هایتان تعیین نمایید و وقت اضافه‌­ای برای این کار صرف نکنید.

در ادامه به صورت مختصر به ذکر مزایا و معایب مسواک برقی می‌­پردازیم.

الف) مزایا:

 • تمیزکنندگی بهتر
 • دسترسی کامل به دندان‌­های انتهایی
 • دارای تایمر
 • عدم نیاز به تعویض کلی پس از 3 ماه (تنها تعویض سری مسواک کافی است.)
 • قابل استفاده برای افراد تحت درمان ارتودنسی

ب) معایب:

 • قیمت بالاتر نسبت به مسواک معمولی
 • امکان ایجاد خرابی در قطعات
 • نیاز به انرژی الکتریکی
 • امکان ناموجود بودن سری مسواک در برخی داروخانه­‌ها
 • تولید بزاق بیشتر به دلیل وجود لرزش

مزایا و معایب مسواک معمولی

مسواک معمولی دیگر نیازی به معرفی ندارد. یکی از وسایل اصلی مربوط به بهداشت دهان و دندان که با حرکت رفت و برگشتی دست، سطح دندان‌­ها را از باکتری و باقیمانده مواد غذایی پاک می­کند. مسواک معمولی چندین هزار سال است که از مواد اولیه گوناگون تولید می­‌شود و امروزه نیز، در مدل­‌های گوناگون برای سنین و سلایق مختلف در بازار موجود است.

مزایا و معایب مسواک معمولی

در این بخش، مزایا و معایب مسواک معمولی در مقایسه با مسواک برقی را بررسی خواهیم کرد:

الف) مزایا:

 • فراوانی در بازار و حضور در مدل­‌های مختلف در داروخانه‌­ها و حتی سوپرمارکت‌­ها
 • قیمت مناسب
 • عدم نیاز به منبع انرژی خارجی
 • میزان تمیزکنندگی مناسب

ب) معایب:

 • مدل­‌های معمولی آن برای افراد دارای ارتودنسی غیرقابل استفاده هستند.
 • نیاز به تعویض کامل پس از دوره 3 الی 4 ماهه

آیا مسواک برقی برای کودکان مناسب است؟

به طور کلی هیچ دلیلی برای نامناسب بودن مسواک برقی برای کودک وجود ندارد. معمولا توصیه می­شود برای کودکانی که تسلط کافی روی مسواک نداشته یا از نظر سنی هنوز توانایی استفاده درست از مسواک برقی را ندارند، از مسواک معمولی استفاده شود. توصیه می­شود والدین در فرآیند مسواک زدن این کودکان به آنان کمک کنند تا علاوه بر آموزش مسواک زدن به شیوه صحیح، از تمیزی دندان­‌هایشان نیز اطمینان حاصل شود.

در سنین بالاتر، زمانی که کودکان در ابتدا به کمک مسواک معمولی آموزش دیده‌اند، استفاده از مسواک برقی نه تنها مجاز بلکه انتخابی منطقی خواهد بود. مسواک زدن به کمک مسواک برقی ساده‌­تر انجام می­شود و اغلب برای کودکان دلچسب­ تر و دوست­‌داشتنی­ تر نیز هست. در هر صورت، اگر خرید مسواک برقی می­تواند منجر به تشویق فرزندتان به مسواک زدن شود، می‌­توانید آن را به عنوان جایزه یا به هر مناسبتی برای کودک خود خریداری نمایید. در نهایت به خاطر داشته باشید که فرقی ندارد مسواک برقی یا دستی را مورد استفاده قرار دهید؛ مهم کیفیت کار شماست.

نحوه ضدعفونی کردن مسواک

مسواک برقی نیز همانند سایر انواع مسواک نیاز به ضدعفونی دارد. برای ضدعفونی کردن مسواک برقی، می­‌توانید سری آن را به کمک آب گرم بشویید یا آن را درون دهان­‌شویه قرار دهید. دهان­شویه به سرعت میکروب­‌های روی سطح مسواک را نابود کرده و یک مسواک ضدعفونی شده به شما تحویل می­دهد. در صورت تمایل می‌توانید مقاله 7 روش ضدعفونی کردن مسواک را در مجله بهداشتی اسکارد نیز مطالعه کنید.

نحوه ضدعفونی کردن مسواک

جمع بندی

نبرد بین انواع مسواک با پرسش «مسواک برقی یا دستی» هنوز هم ادامه دارد. هر دو مدل مسواک، طرفداران خاص خود را دارند تا این نبرد را همچنان ادامه دهند، به هر حال استفاده از مسواک برقی سهولت بیشتری دارد و طیف استفاده ­کنندگان آن نیز وسیع‌­تر است. در سوی مقابل، مسواک معمولی قیمت و دسترسی بهتری دارد و در اقصی نقاط شهر قابل خریداری است.

در هر صورت نمی‌­توانیم با اطمینان یک انتخاب برای همه مردم انجام بدهیم. مسواک برقی یا دستی هر کدام مزایای خود را دارند. شما نیز می­‌توانید بر اساس اطلاعات و مقایسه­‌های این مقاله، انتخاب خود را انجام دهید. اسکارد با داشتن طیف وسیعی از انواع مسواک، آماده ارائه محصولات خود با بالاترین کیفیت به شما عزیزان می‌باشد. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های موجود در سایت با ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

با وجود اینکه تفاوت چندان چشمگیری بین سطح پاک ­کنندگی دو مسواک وجود ندارد اما مسواک برقی کمی بهتر از مسواک دستی دندان‌­ها را تمیز می­کند.

از نظر جنس الیاف، تفاوتی بین دو مسواک وجود ندارد و اغلب هر دو نوع از الیاف نایلونی برخوردار هستند.

خرابی یک موتور کوچک پس از گذشت چندان سال تقریبا ناگزیر است. در مسواک برقی نیز بسته به میزان هزینه شما برای مسواک، موتور بالاخره بعد از گذشت مدت مشخصی دچار ایراد خواهد شد.

فهرست موضوعات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *