Search
Close this search box.

بلیچینگ دندان چیست؟+مراقبتهای بعد از بلیچینگ

اگر از مردم بپرسند که دوست دارید چه چیزی در لبخندتان تغییر کند، معمولاً پاسخ می دهند: دندان های سفید و درخشان‌تر. بله، رنگ دندان‌های شما یکی از آشکارترین نشانه‌هایی است که می‌گوید تا چه اندازه مراقب خود و بهداشت دهان و دندانتان هستید. برای دوستداران قهوه، شکلات تلخ و نوشابه‌های گازدار؛ حفظ سفیدی و درخشندگی دندان‌ها می‌تواند یک چالش همیشگی باشد.
بلچینگ دندان چیست

اگر از مردم بپرسند که دوست دارید چه چیزی در لبخندتان تغییر کند، معمولاً پاسخ می دهند: دندان های سفید و درخشان‌تر. بله، رنگ دندان‌های شما یکی از آشکارترین نشانه‌هایی است که می‌گوید تا چه اندازه مراقب خود و بهداشت دهان و دندانتان هستید. برای دوستداران قهوه، شکلات تلخ و نوشابه‌های گازدار؛ حفظ سفیدی و درخشندگی دندان‌ها می‌تواند یک چالش همیشگی باشد.

برخی رژیم‌های غلط غذایی، عادات و سبک نامتعادل زندگی، عامل اصلی تغییر رنگ و لکه دار شدن دندان ها هستند. سیگار و دخانیات، غذاهای چرب و نوشیدنی‌های دارای رنگدانه تیره؛ متهمین ردیف اول این خرابکاری هستند. با عدم رعایت سلامت و بهداشت دهان و دندان، نامنظم بودن معاینات دندانپزشکی و همچنین ژنتیک، دندان‌های شما ممکن است رنگی زرد، قهوه‌ای یا خاکستری به خود بگیرند. اگر می خواهید دندان‌های خود را به سفیدی و سلامت سال‌های قبلتان برگردانید، بلیچینگ دندان گزینه مناسبی برای شماست.

اقدامات ۲۴ ساعت اول پس از بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان چیست

بلیچینگ که گاهی سفید کننده دندان نیز نامیده می‌شود، فرآیندیست که با استفاده از یک ماده سفید کننده دندان؛  (معمولاً پراکسید هیدروژن یا پراکسید کاربامید) برای از بین بردن لکه ها و کمک به سفیدتر و درخشان تر دیده شدن دندان ها طی می شود.

از زمان معرفی بلیچینگ به بازار، تقاضا برای محصولات سفید کننده دندان به طور قابل توجهی افزایش یافته است. برای افرادی که به دنبال بهبود لبخند خود هستند، دندان های روشن تر و سفیدتر در اولویت قرار دارند.

امروزه انواع بلیچینگ دندان بیش از هر زمان دیگری در دسترس است. از بلیچینگ در کلینیک های دندانپزشکی گرفته تا کیت‌های بلیچینگ با کاربرد خانگی و حتی خمیر دندان‌های سفیدکننده، همه و همه گونه های متفاوتی از بلیچینگ هستند.

اقدامات ۲۴ ساعت اول پس از بلیچینگ دندان

کاری که بلافاصله بعد از بلیچینگ دندان انجام می‌دهید، نشان می‌دهدکه نتیجه تا چه اندازه خوب و موثر باقی می‌ماند. بیست و چهار ساعت اول پس از بلیچینگ دندان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. علاوه بر دستورالعمل‌هایی که دندانپزشک شما صادر می‌کند، قوانینی برای مراقبت‌های پس از بلیچینگ، در بیست و چهار ساعت اول وجود دارد که به شما می‌گوییم:

  • از نوشیدنی هایی که باعث ایجاد لکه های تیره می شوند مانند قهوه، شراب قرمز، آب میوه، نوشابه های تیره، آبجو و چای سیاه خودداری کنید.
  • از خوردن خوراکی‌هایی که از خود لکه های تیره بر روی دندان‌ها به جا می‌گذارند مانند سس سویا، گوشت های پخته شده، شکلات و هر نوع میوه پرهیز کنید.
  • سیگار کشیدن ممنوع است، اگرچه استفاده محدود از سیگارهای الکترونیکی مشکلی ندارد.
  • از خمیر دندان و دهانشویه‌های رنگی، مثلا قرمز یا آبی خودداری کنید.

یک نکته کلیدی پس از بلیچینگ دندان

دستورالعمل‌هایی که در بالا ذکر شد را می‌توان اینطور خلاصه کردکه: « هرچیزی که یک پیراهن سفید را لکه‌دار کند، دندان سفید را هم لکه‌دار می‌کند». هر چیزی که پس از بلیچینگ دندان از لب شما عبور می‌کند باید رنگ روشن و بافتی نرم و غیر اسیدی داشته باشد. برخی از غذاهایی که تحت این توضیحات قرار گرفته و انتخاب‌های خوبی پس از بلیچینگ دندان خواهند بود عبارتند از: گل كلم، شیر، پاستا، برنج، تخم مرغ آب‌پز، ماهی سفید، پنیر سفید، سینه مرغ بدون پوست، سیب زمینی پوست کنده، ماست سفید و آب نارگیل.

اقدامات بلند مدت بعد از بلیچینگ دندان

اقدامات بلند مدت بعد از بلیچینگ دندان

نه تنها بعد از بیست و چهار ساعت اول بلیچینگ، بلکه در دراز مدت همچنان سعی کنید تا جایی که می‌توانید از خوراکی‌ها و عاداتی که دندان‌ها را لکه دار می‌کنند خودداری کنید. این به میزان زیادی بر سفید ماندن دندان های شما پس از بلیچینگ و  ماندگاری نتایج آن تأثیر دارد. اگر فراموش کنید و دوباره به عادت‌های اشتباه خود برگردید، متوجه خواهید شد که از سفیدی و درخشندگی دندان‌های‌تان، سه ماه بعد از بلیچینگ، کاسته می‌شود. و در مقابل اگر به توصیه‌ها عمل کنید و عادت‌های صحیح خود را حفظ کنید، بلیچینگ دندان هایتان تا یک سال و یا حتی بیشتر ماندگار خواهد بود.

نکاتی برای مراقبت مداوم بلیچینگ دندان

بلافاصله پس از خوردن یا نوشیدن هر چیزی که روی دندان‌هایتان اثری از لکه باقی می‌گذارد، دندان‌های خود را با آب بشویید یا با خمیر دندان سفید مسواک بزنید.

یک برنامه بهداشتی صحیح از جمله مسواک زدن، کشیدن نخ دندان و استفاده از دهانشویه را  هر صبح و شب را دنبال کنید.

اگر سیگار می‌کشید یا نوشیدنی‌های تیره زیاد می‌نوشید، حتما هر شش ماه یک بار، بلیچینگ دندان را در برنامه‌تان بگنجانید.

چرا باید دندان‌ها را بلیچینگ کنیم

دلایل متعددی برای بلیچینگ دندان‌ها وجود دارد. همانطور که رنگ مو و پوست انسان‌ها با هم متفاوت است، رنگ دندان‌های هر کدام از ما هم با دیگری تفاوت دارد. این به این معنی است که تنها تعداد بسیار کمی از افراد در دراز مدت دندان‌های سفید و درخشانی خواهند داشت و بسیاری دیگر، با افزایش سن و گذشت زمان دندان‌هایشان تغییر رنگ می‌دهد.

دندان‌ها همچنین متاثر از غذاها، نوشیدنی‌ها، خوراکی ها، دخانیات و جرم دندان؛ لکه پذیر شده یا تغییر رنگ می‌دهند. بلیچینگ رایج ترین روش سفید کردن دندان است. لبخند درخشان با دندانهای سفیدتر، اعتماد به نفس بیشتری را برای هر کسی به ارمغان می آورد. بلیچینگ دندان ها ایمن، سریع، موثر، راحت و مقرون به صرفه ترین راه سفید کردن دندان است.

چرا باید دندان‌ها را بلیچینگ کنیم

جمع بندی

یک بلیچینگ حرفه‌ای به مینای دندان‌ها آسیب نمی‌رساند. بنابراین لازم نیست نگران آسیب دیدن دندان‌های خود با بلیچینگ‌های متعدد باشید. این در حالی است که، استفاده بیش از حد خمیردندان سفید کننده در خانه تأثیر مخربی بر مینای دندان شما دارد و پس از مدتی مشخص می شود که  از سفیدی و درخشندگی دندان های شما به همین دلیل کاهش یافته است.

از آنجایی که بلیچینگ دندان معمولاً تحت پوشش بیمه نیست، به نفع شماست که یاد بگیرید چگونه نتایج سفید شدن دندان های خود را تا زمانی که ممکن است حفظ کنید. اگر حرفه یا شغلی دارید که در آن، دندان های سفید یک دارایی به حساب می آیند، مانند بازیگری یا مدلینگ؛ این امر به ویژه صادق است. اسکارد با داشتن سال‌ها تجربه، آماده ارائه انواع مسواک مخصوص بلیچینگ و دندان‌های حساس به شما عزیزان می‌باشد.

سوالات متداول

 

بهتر است حداقل 4 ساعت پس از یک بلیچینگ حرفه ای برای مسواک زدن دست نگه دارید. این به این دلیل است که پراکسید هیدروژنی که در طول بلیچینگ استفاده شده است، زمان لازم برای نفوذ کامل و سفید کردن دندان‌های شما را داشته باشد.

بهتر است از خمیر دندانی استفاده کنید که به طور خاص برای سفید کردن طراحی شده است، زیرا این خمیردندان دارای مواد خاصی است که می تواند به حفظ دندان های تازه سفید شده شما کمک کند. از خمیر دندان های رنگی مانند قرمز یا آبی خودداری کنید، زیرا ممکن است دندان های شما را لکه دار کنند.

سیگار کشیدن پس از بلیچینگ دندان ممنوع است. قطران و نیکوتین موجود در سیگار می‌تواند دندان های تازه سفید شده شما را تغییر رنگ دهد و حتی ممکن است اثربخشی درمان را کاهش دهد. بهتر است سیگار را یا ترک کنید یا حداقل مصرف خود را محدود کنید تا دندان های سفیدتری داشته باشید.

این بستگی به نوع و روش بلیچینگی دارد که انتخاب می کنید، اما به طور کلی بلیچینگ حرفه ای دندان باید حداقل یک سال ماندگاری داشته باشد. اگر مراقبت از دهان و دندان خود را به طور مستمر و ماندگارحفظ کنید و از خوردن غذاها و نوشیدنی هایی که دندان های شما را لکه دار می کنند اجتناب کنید، این ماندگاری طولانی تر هم می‌شود.

 سبک زندگی و عوامل متعدد مانند سیگار کشیدن یا نوشیدن منظم الکل می تواند اثربخشی بلیچینگ را کاهش دهند. بنابراین بهتر است این فعالیت ها را حذف یا محدود کنید. علاوه بر این، برخی از افراد در صورت داشتن تغییر رنگ شدیدتر ممکن است به درمان‌های بلیچینگ مکرر نیاز داشته باشند.

فهرست موضوعات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *