Search
Close this search box.

لمینت دندان چیست؟+ معرفی انواع لمینت

امروزه راه حل‌های خوبی برای زیبایی و بهتر شدن ظاهر ما انسان‌ها وجود دارد. در زمانه ای که ما زندگی می‌کنیم، تقریبا هیچ چیز نشد ندارد و هیچ مانعی هم نمی‌تواند سد راه ما برای زیباتر شدن، بشود
لیمنت دندان چیست

امروزه راه حل‌های خوبی برای زیبایی و بهتر شدن ظاهر ما انسان‌ها وجود دارد. در زمانه ای که ما زندگی می‌کنیم، تقریبا هیچ چیز نشد ندارد و هیچ مانعی هم نمی‌تواند سد راه ما برای زیباتر شدن، بشود. یکی از این راه حل‌ها لمینیت دندان است. گاهی دندان های کج و ماوج یا پوسیده و خراب از اعتماد به نفس ما می‌کاهند. اما لمینیت دندان می‌تواند اعتماد به نفس از دست رفته را با لبخندی زیبا و درخشان به ما بازگرداند.

لمینیت دندان چیست؟

لمینت دندان روشی برای ترمیم و بهبود ظاهر دندان‌ها به ویژه قسمتهای جلویی فک و دندان‌ها است. در لمینیت دندان که نوعی عمل زیبایی دندان هم محسوب می‌شود، گاهی ابتدا لایه نازکی را از سطح دندان‌ها برمی‎دارند و سپس با لایه نازک و شفافی از یک مواد مصنوعی، آنها را می‎پوشانند. این مواد مصنوعی می‎تواند سرامیک،کامپوزیت، و یا لومینیرز باشد.

Laminate or veneer

لمینیت یا ونیر

لمینت دندان که به آن ونیر نیز گفته می شود روشی برای سفید و جذاب کردن دندان‌ها است. به طور کلی لمینت روکش نازکی همرنگ دندان است که برای بهبود زیبایی لبخند و ظاهر چشم نواز دندان‌ها، طراحی شده است. با کارگذاشتن پوسته های نازک لمینیت که همشکل دندان واقعی هستند، باعث تغییر رنگ، شکل، اندازه یا طول دندان‌ها می شوند.

مزایا و معایب لمینیت دندان

اگر به دنبال تقویت لبخند خود هستید، لمینت‌ دندان گزینه‎ای محبوب است که می‌تواند نتایج خیره‌کننده‌ای داشته باشد. اما با توجه به فاکتورهای زیادی که باید در نظر گرفته شود، لازم است قبل از تصمیم گیری نهایی، جوانب مثبت و منفی هر کدام را بسنجیم. در ادامه، مزایا و معایب لمینت‌ دندان را بررسی می‌کنیم.

سفید و طبیعی

لمینیت دندان‌ها، زمان بر است اما نتیجه، فوق‌العاده طبیعی به نظر می‌رسد. دندانپزشک در ابتدا نمونه‌ای از جنس دندان شما را به آزمایشگاه ارسال می‌کند تا در آنجا لمینیت‌هایی را بسازند که با رنگ مینای دندان شما مطابقت کامل داشته باشد. لمینیت ها توسط ژل مخصوص به ‌گونه‌ای روی دندان‌ها سوار می‌شوند که کاملاً سفید و طبیعی دیده شوند.زیبایی

یکی دیگر از مزایای لمینیت دندان، تبدیل دندان‌های آسیب دیده یا بدرنگ به دندان‌های زیبا و مرتب است. این لمینیت‌های نازک، قسمت‌های پیشین دندان‌ شما را می‌پوشانند تا لبخند شما دلپذیرتر به نظر برسد. لمینت برای افرادی که به دنبال دندانی زیبا و مقام در برابر لک هستند، بسیار مناسب است.

 مناسب برای همه

برای افرادی که از ظاهر دندان‌های خود ناراضی هستند، لمینیت بسیار مناسب است. چرا که با لمینیت می‌توان دندان‌های شکسته، دندان‌های بدرنگ یا تغییر رنگ داده شده، پوسیده، فاصله دار یا حتی طبیعی اما نامرتب را به طرز شگفت انگیزی بهبود بخشید.

به عنوان مثال ارتودنسی، یک روش متداول برای رفع شکاف بینِ دندان‌ها است. امّا برخی ترجیح می‌دهند به‌جای تحمل ارتودنسی، از لمینیت استفاده کنند.

بی آزار و کمتر تهاجمی

لمینت دندان نسبت به روش‌های دیگر درمان، روند تهاجمی کمتری دارد. در این روش، برای قراردادن روکش‌ها، دندانپزشک فقط کمی از سطح جلوی دندان‌ها را می‌تراشد تا لمینیت‎ها را قرار ‌دهد. در این روش، نیاز به بی‌حسیِ بسیار کمی وجود دارد و می‌توان بعد از آن که لمینیت در جای خودش قرار گرفت، سریعاً نتیجه را مشاهده کرد.

لمینیت با دوام و طوا عمر بالا است

برای خیلی‌ها این سوال پیش می‌آید که لمینت دندان چند سال دوام دارد؟ در جواب این سوال باید گفت که این روکش‌ها دوام زیاد و در برابر پوسیدگی و تغییر رنگ مقاومت بالایی دارند. عمر لمینت دندان، به شرطی که درست محافظت و نگهداری شود، بین ۱۰ تا ۱۵ سال است.

محافظت از لمینت

حفظ و مراقبت آسان

شاید فکر کنید که حفظ و مراقبت از لمینیت دندان کار دشوار و وقت گیری است. اما لازم است که بدانید بر خلاف این تصور، برای مراقبت از روکش‌های دندان، نیازی نیست که کار خاصی انجام دهید. حفظ و مراقبت از لمینیت دندان درست مانند مراقبت از دندان‌های معمولی است. همانطور که با خمیردندان مناسب مسواک می‌زنید و نخ دندان و دهانشویه استفاده می‌کنید، همین طور هم بعد از کاشت لمینیت دندان، رفتار می‌کنید. یعنی شما باید برای حفظ درخشش و سفیدی لمینیت، حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و حداقل یک‌بار، نخ دندان بکشید.

محافظ مینای دندان

مینای دندان طبیعی، جنس بسیار قوی و محکمی دارد، ولی با این وجود ممکن است توسط غذاهای بسیار اسیدی یا ریفلاکس معده، به مرور آسیب دیده و از بین برود. اگر مینای دندان از بین برود، دیگر بازگشتی ندارد. اما لمینیت‌ها بسیار بادوام هستند و می‌توانند برای مینای دندان محافظ و جایگزین مناسبی باشند.

معایب لمینت دندان

اگر تصمیم به لمینیت دندان دارید، باید بدانید که این یک تصمیم بزرگ و مهم است، زیرا با تراشیدن مینای دندان، دیگر نمی‌توان تا آخر عمر بدون روکش ولمینیت زندگی کرد. مهم ترین معایب لمینت دندان عبارتند از:

لیمینت دندان غیر قابل ترمیم است

 در صورت نصب لمینت دندان، باید مراقب خوردن و آشامیدن خود باشد. از آنجایی که نمی‌توان لمینت را سفید کرد، باید از مصرف خوراکی و نوشیدنی‌هایی که باعث تغییر رنگ این روکش می‎شود، خوداری کنید.

 از طرفی باید حسابی مراقب ضربه و رفتن چیزهای سفت و محکم زیر دندانتان، مثل سنگ ریزه در غذا؛ باشید، زیرا باعث شکستن و خرد شدن این روکش ها می شود. هنگامی که لمینیت ترک بخورد یا بشکند، هیچ راهی برای ترمیم وجود ندارد.

لمینیت دندان قابل انصراف نیست

 برای نصب لمینیت دندان، دندانپزشک ناچار به تراشیدن مینای دندان می‌باشد. همین تراشیدن مینای دندان باعث عوارضی از قبیل حساسیت و درد می شود. از طرفی با تراشیدن دندان، دیگر دندان طبیعی بدون روکش قابل استفاده نخواهد بود، به همین خاطر لمینت دندان، به عنوان یک روکش دائمی و غیر قابل انصراف به شمار می‌رود.

لمینیت برای دندان‌های پوسیده مناسب نیست

 لمینت دندان برای افرادی که دندان‌های ضعیف و پوسیده دارند مناسب نیست. این روکش برای کسانی که از بیماری پریودنتال رنج می‌برند هم انتخاب ایده آلی نیست. ضمن اینکه افرادی که دندان‌هایشان مینای نازکی دارد، نمی‌توانند لمینت را انتخاب کنند.

انواع لمینت دندان

انواع لمینت دندان

 لمینت دندان به 3 نوع مختلف تقسیم می شود، اما به این دلیل که دو نوع آن یعنی لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی کاربرد و محبوبیت بیشتری دارند، بیشتر شناخته شده هستند.

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی یا پرسلین ونیر، در کشور ما شماره یک لمینیت‌های دندان است. لمینیت سرامیکی دندان نسبت به دیگر انواع لمینیت، زیباتر، کم آسیب تر و ماندگارتراست. پرسلین ونیر یا لمینیت سرامیکی، یک پوسته نازک نیم میلیمتری است که بر روی دندان هایی که توسط دندان پزشک تراشیده شده با استفاده از ژل‌های مخصوص نصب می شود.

مزایای لمینت سرامیکی

* بسیار شفاف و نازک است و ظاهر طبیعی دارد

* استحکام و ثبات بیش تری نسبت به لمینت کامپوزیتی دارد واحتمال شکستگی و آسیب آن بسیار کم است

* با محیط دهان بسیار سازگار است و باعث بروز حساسیت نمی‌شود

* نیازی به بی حس کردن دندان برای نصب این نوع لمینت نیست

* به سبب سطح صاف و صیقلی آن، کمتر دچار لکه می شوند

معایب لمینت سرامیکی

از جمله معایب لمینیت سرامیکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

* مقداری از مینای دندان باید برای نصب لمینت تراش بخورد

* حداکثر بعد از بیست سال باید تعویض شون

* هزینه بالاتر نسبت به دیگر انواع لمینت

* در صورت شکسته شدن، کل روکش دندان باید عوض شود و امکان ترمیم آن قسمت به تنهایی وجود ندارد

* بر روی دندان‌هایی که خرابی زیادی دارند، امکان نصب وجود ندارد

لمینت کامپوزیت

لمینت کامپوزیت که به کامپوزیت ونیر نیز معروف است، یکی از انواع لمینیت برای ترمیم و زیبایی دندان‎ها می‌باشد. لمینیت کامپوزیت از مواد آلی و معدنی یعنی همان موادی که از آن برای پر کردن دندان استفاده می‌شود، ساخته شده است. این نوع لمینیت که به خودی خود خاصیت چسبندگی دارد، ابتدا توسط دندانپزشک روی دندان ها چسبانده شده و سپس اندازه و شکل دندان‎ها روی آن طراحی و درآورده می‎شود.

 کامپوزیت ونیر، به لمینیت مستقیم مشهور است زیرا بر خلاف لمینیت سرامیکی نیازی به ارسال قالب دندان به آزمایشگاه تخصصی ندارد و تنها در یک جلسه روکش ها نصب می شوند. دراین روش، تراش دندان کمتر از پرسلین ونیر می‌باشد و حتی گاهی اصلا نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست.

مزایای لمینیت کامپوزیت

* عدم نیاز به تراشیدن مینای دندان در بیشتر مواقع و عدم آسیب به لثه

* ارزان قیمت تر بودن نسبت به لمینت های سرامیکی

* همرنگ بودن با دندان های طبیعی

* امکان ترمیم درصورت شکستگی

معایب لمینت کامپوزیت

* استحکام و مقاومت کم تر نسبت به لمینت های سرامیکی

* طول عمر بسیار کوتاه تر نسبت به لمینت های سرامیکی

* مقاومت کم نسبت به تغییر رنگ و امکان بروز لکه به مرور زمان

لمینیت لومینیرز

لمینیت لومینیرزهم، جنسی از سرامیک دارد اما ضخامت آن نسبت به لمینت سرامیکی بسیار کمتریعنی 2/0 میلیمتراست. از آنجایی که لومینیرز بسیار ظریف است، نیازی به تراش خوردن مینای دندان ندارد، اما برخلاف ظرافتش، بسیار محکم و با دوام و در برابر ضربه کاملا مقاوم است.

تولید لومینیرز به صورت انحصاری دراختیار یک شرکت آمریکایی است، بنابراین دندانپزشک باید قالب دندان ها را ابتدا به آن شرکت آمریکایی بفرستد تا لومنیرز ساخته شود. به همین دلیل قیمت این روکش نسبت به انواع لمینت دندان، بسیار بالاتر است.

مزایا و معایب لمینیت لومینیرز

* قابلیت نصب در مدت زمان بسیار کوتاه بر روی دندان‌ها

* به طرز بسیار فوق العاده ای صاف است و طبیعی به نظر می رسد

* نیازی به تراشیدن دندان ندارد

تنها میتوان به انحصاری بودن و قیمت بالای این لمینیت به عنوان عیب آن اشاره کرد

موارد استفاده از لمینیت دندان

متداول‌ترین موارد کاربرد لمینت، اصلاح دندان‌های شکسته و ترک خورده، اصلاح فاصله دندان‌ها، اصلاح دندان‌های بد رنگ و تیره و برطرف کردن پوسیدگی دندان می باشد.

طول عمر لمینیت دندان

طول عمر لمینت دندان بسته به نوع آن، حدود 7 تا 15 سال است و در صورت مراقبت صحیح تا 20 سال هم می‌تواند دوام داشته باشد. همانطور که گفته شد در کشور ما، لمینت سرامیکی نسبت به انواع دیگر، کیفیت بالایی دارد و ویژگی های آن به مدت طولانی حفظ می شود.

طول عمر لمینیت دندان

نحوه مراقبت از لمینیت دندان

نگهداری از لمینت ها، کار پیچیده و طاقت فرسایی نیست. فقط کافی است نکات زیر را رعایت نمایید.

* رعایت بهداشت دهان و دندان

* اجتناب از دندان قروچه

* دقت در هنگام جویدن

* محافظت از دندان ها در مقابل ضربه و آسیب

* مراقب دربرابر لکه شدن

* چکاپ های منظم دندانپزشکی

* ترک دخانیات

*عدم استفاده ابزاری از دندان‌ها

* پرهیز از جرم گیری

* خودداری از مصرف مایعات گرم و سرد پشت سر هم

* عدم استفاده از نگین یا پیرسینگ روی دندان های لمینت شده

جمع بندی

بی شک، لمینیت دندان گزینه مناسبی برای ترمیم ظاهر دندان‌ها و طرح لبخند است. اما برای بهره مندی کامل از مزایای آن لازم است اصول مراقبت از لمینت دندان هم رعایت شود. لمینت ها مانند سایر چیزها برای همیشه ماندگار نیستند و پس از یک دوره مشخص باید تعویض شوند اما با انجام مراقبت های بعد از لمینت دندان، شما می توانید دوام آنها را به حداکثر برسانید. برای اطلاع بیشتر از محصولات مناسب با دندان های خود با مشاوران اسکارد در ارتباط باشید.

سوالات متداول

بستگی به میزان نامنظمی دندان‌ها دارد. اگر دندان‌های شما به میزان کمی نامنظم هستند، دندانپزشک می‌تواند از لمینت برای بهبود ظاهر آن‎ها استفاده کند. اما در موارد شدید، دندان‌ها لازم است حتما ارتودنسی شوند.

تعداد دندان‌هایی که نیاز به لمینت دارند، به وضعیت فعلی خط لبخند شما و شرایط دندانهایتان بستگی دارد اما به طور کلی اگر خواهان لبخند هالیوودی هستید، معمولا لازم است ۸ دندان جلویی شما لمینت شوند.

 لمینت به خودی خود باعث پوسیدگی دندان نمی شود. بلکه علت این امر در اکثر مواقع عدم تبحر و مهارت کافی دندانپزشک است. به عنوان مثال اگر دندانپزشک لبه‎های دندان را کمتر یا بیشتر از حد معمول تراش دهد، لبه‎های لمینت با دندان طبیعی شما تطابق نداشته باشند و یا پولیش به طور صحیح انجام نشود، احتمال پوسیدگی دندان افزایش می یابد.

فهرست موضوعات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *