Search
Close this search box.

7 روش ضدعفونی کردن مسواک + شیوه های نگهداری از آن

یا تا به حال شنیده‌اید که ممکن است مسواک به جای کمک کردن به پا‌کسازی دندان‌های شما، بیشتر باعث آسیب دیدن آن‌ها شود؟ بله درست متوجه شدید، مسواک‌ها در شرایطی خاص ممکن است باعث انتقال بیشتر آلودگی به دهان و دندان‌ها شوند
۷ روش ضدعفونی کردن مسواک

آیا تا به حال شنیده‌اید که ممکن است مسواک به جای کمک کردن به پا‌کسازی دندان‌های شما، بیشتر باعث آسیب دیدن آن‌ها شود؟ بله درست متوجه شدید، مسواک‌ها در شرایطی خاص ممکن است باعث انتقال بیشتر آلودگی به دهان و دندان‌ها شوند، اما چگونه می‌توانیم از تمیز بودن مسواک خود اطمینان حاصل کنیم و چگونه می‌توانیم همیشه آن را تمیز نگه داریم؟ در این مقاله از اسکارد قصد داریم تا روش های ضدعفونی کردن مسواک را به شما معرفی کنیم.

آلودگی چگونه به مسواک منتقل میشود؟

طبق اعلام موسسه ملی بهداشت آمریکا مسواک‌ها ممکن است نقش مهمی در انتقال بیماری داشته باشند و خطر عفونت را نیز به شدت افزایش دهند؛ از این رو به عنوان منبعی برای انتقال میکروارگارنسیم‌ها به انسان شناخته شده‌اند و به همین دلیل می‌توانند باعث ایجاد بیماری‌های عفونی در دهان فرد استفاده کننده شوند. لازم به ذکر است که آلودگی می‌تواند از طریق دست، محیط، ظروف نگهداری و حتی حفره‌های موجود در دهان نیز به مسواک منتقل شود.

روش های ضدعفونی کردن مسواک

داشتن دندان‌های زیبا و سالم تنها با استفاده از یک مسواک تمیز و ضدعفونی شده برای شما ممکن است. در ادامه قصد داریم تا شما را با برترین روش‌های ضدعفونی کردن مسواک آشنا کنیم:

استفاده از دستگاه UV

استفاده از دستگاه UV برای ضدعفونی کردن مسواک را شاید بتوان گران‌ترین و در عین حال برترین روش دانست. استفاده از اشعه ماورا بنفش برای از بین بردن باکتری‌های موجود در مسواک بسیار موثر است و می‌تواند تا 86 درصد از آلودگی‌های موجود بر روی مسواک شما را از بین ببرد.

روش ضد عفونی کردن مسواک

پاک‌کننده دندان مصنوعی

استفاده از پاک‌کننده دندان مصنوعی یکی دیگر از روش‌های پاکسازی مسواک از باکتری است. این محلول با داشتن آنزیم های مخصوص می‌تواند باعث تجزیه شدن باکتری‌های موجود در برس مسواک شود. توجه داشته باشید که استفاده دوباره از محلول استفاده شده جهت پاکسازی مسواک، می‌تواند باعث افزایش شدت آلودگی آن شود.

استفاده از سرکه و جوش شیرین

سرکه همیشه به عنوان یک پاک کننده قوی و موثر برای از بین بردن چربی و باکتری‌ها محسوب می‌شود؛ اما برای ضدعفونی کردن مسواک، تنها استفاده از سرکه ممکن است کافی نباشد. برای استفاده هرچه بهتر از سرکه لازم است تا دو قاشق سرکه و مقداری جوش شیرین را داخل یک لیون آب حل کرده و مسواک خود را به مدت 20 دقیقه داخل این محلول قرار دهید.

استفاده از مایع دهانشویه

این محلول همیشه به عنوان ضدعفونی کننده دهان و دندان شناخته می‌شود؛ اما نکته جالب در خصوص دهانشویه این است که شما می‌توانید از آن برای ضدعفونی کردن مسواک خود نیز استفاده کنید. برای ضدعفونی کردن مسواک خود با استفاده از دهانشویه، نیاز است تا آن را تنها چند دقیقه داخل آن قرار داده و سپس آن را با آب بشویید.

آب جوش

آب جوش از گذشته تا امروز، به عنوان یک ضدعفونی کننده قوی شناخته می‌شود. برای ضدعفونی کردن مسواک خود می‌توانید سر مسواک را تنها چند ثانیه داخل آب جوش قرار دهید تا آن را مثل روز اول تمیز کنید. نکته مهمی که در خصوص استفاده از آب جوش وجود دارد این است که شما نمی‌توانید آن را چندین دقیقه داخل آب جوش رها کنید. رها کردن مسواک داخل آب جوش ممکن است باعث آسیب جدی به آن شود.

استفاده از هیدروژن پراکسید

هیدروژن پراکسید یکی دیگر از مایع‌های سفید کننده بسیار قوی محسوب می‌شود که امروزه برای پاکسازی مسواک نیز از آن استفاده می‌شود. برای این کار تنها کافی است مسواک خود را پس از هر بار استفاده به مدت 2 تا 5 دقیقه داخل این محلول قرار دهید.

نکته: در صورت استفاده زیاد از این محلول ممکن است نیاز باشد تا مسواک خود را پس از مدتی تعویض کنید؛ زیرا هیدروژن پراکسید باعث آسیب دیدن برس مسواک خواهد شد.

نحوه نگه داری از مسواک

نحوه نگهداری صحیح از مسواک

برای نگهداری صحیح از مسواک در منزل نیاز است تا نکاتی را رعایت کنید که در ادامه به معرفی کامل هرکدام از آن‌ها خواهیم پرداخت.

دور نگهداشتن مسواک ها از یک دیگر

سر مسواک‌ها حاوی مقدار زیادی باکتری دهان‌ است، به همین دلیل نیاز است تا مسواک ها دور از هم باشند تا آلودگی و بیماری به سایر مسواک ها منتقل نشود

 نگه داری از مسواک در در توالت ممنوع

به دلیل وجود میکروب و آلودگی بسیار زیاد در محیط دستشویی، امکان انتقال آلودگی به مسواک‌ها بسیار زیاد است. توصیه می‌شود تا پس از هربار استفاده، مسواک خود را از محیط سرویس بهداشتی خارج کنید تا خیالتان از بابت انتقال آلودگی به آن راحت باشد.

قرار دادن مسواک به شکل عمودی

قرار دادن مسواک به شکل عمودی، باعث خشک شدن هرچه بهتر مسواک شما خواهد شد. برای این‌کار می‌توانید از یک پایه یا لیوان مخصوص استفاده کنید.

نگهدارنده مسواک را هر هفته بشویید

محل نگهدارنده مسواک، یک محیط بسیار مناسب برای رشد انواع باکتری است. باکتری‌های موجود در لیوان نگه‌دارنده مسواک به راحتی می‌توانند به سر برس مسواک منتقل شوند، اسکارد توصیه می‌کند تا نگه‌دارنده مسواک را هفته‌ای یک‌بار بشویید.

مسواک خود را تعویض کنید

استفاده از مسواک‌های قدیمی، علاوه بر آسیب رساندن به دندان، ممکن است باعث انتقال هرچه بیشتر آلودگی به دهان و دندان‌های شما شود. پیشنهاد می‌شود تا مسواک‌ خود را هر سه ماه یک‌بار تعویض کنید.

مسواک خود را تعویض کنید

جمع بندی

دهان خانه هزاران هزار باکتری می‌باشد و نیاز است تا هر شب آن را از وجود باکتری‌های موجود در آن پاک‌سازی کنید. مسواک کردن مرتب می‌تواند در کنار حفظ سلامتی دندان‌های شما، باعث عدم مبتلا شدن به بیماری‌های مختلف مربوط به دهان از جمله قارچ، آفت و … شود. رعایت موارد ذکر شده در قسمت بالا می‌تواند به حفظ سلامتی دهان و دندان شما و همچنین داشتن یک مسواک سالم کمک کند. در انتها از شما دعوت می‌کنیم تا مقاله انواع مسواک را نیز مطالعه کنید.

فهرست موضوعات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *